Czy w pasmach świetlnych można montować klapy wentylacyjne?

Obiekty budowlane o znacznej kubaturze mają zwykle konstrukcję, która sprawia, że niektóre ich parametry użytkowe w większym stopniu zależą od zastosowanego w nich wyposażenia niż samej bryły budynku. Przy projektowaniu i późniejszej eksploatacji szczególną uwagę trzeba więc zwrócić na przewidziane w nich elementy poszczególnych systemów np. tworzących infrastrukturę wentylacyjną czy system oświetlenia wnętrza. W tym kontekście dużego znaczenia nabiera choćby rodzaj zastosowanych dachowych pasm świetlnych. Przekonajmy się, jakie jest ich znaczenie i sprawdźmy, czy można zwiększyć ich funkcjonalność, montując w nich dodatkowo klapy wentylacyjne.

 

Do czego służą pasma świetlne?

 

Budynki o dużej powierzchni, zwłaszcza o konstrukcji stalowej z konieczności są wyposażane w niewielką liczbę przeszkleń. Dzieje się tak dlatego, że nawet przy bardzo dużej powierzchni nie byłyby one w stanie właściwie doświetlić wnętrza z uwagi na rozległość przestrzeni, a także na sposób jej zagospodarowania – podział na mniejsze pomieszczenia lub obecność maszyn i urządzeń o sporych gabarytach, które blokują rozchodzenie się promieni słonecznych. W obiektach tego rodzaju można zapewnić niezbędny poziom natężenia światła, instalując system sztucznego oświetlenia. Warto jednak pamiętać, że oznacza to spore koszty użytkowania, a przy tym nie daje możliwości kontaktu ze światłem naturalnym, co niekorzystnie wpływa na samopoczucie osób przebywających we wnętrzu. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zamontowanie w połaci dachowej pasm świetlnych o wystarczająco dużej powierzchni, które, choć nie wyeliminują konieczności korzystania ze światła sztucznego, to znacząco obniżą jego ilość.

 

Klapy wentylacyjne a pasma świetlne

 

Podobnie jak system oświetlenia w budynkach tego rodzaju pojawia się też odpowiednia wentylacja. Także w tym przypadku można jednak wspomóc jej funkcjonowanie, instalując w dachu klapy wentylacyjne. Otwierane w czasie dobrej pogody pomagają w skutecznym przewietrzaniu obiektu, a także jego ochładzaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć je z systemem pasm świetlnych.