Rodzaje świetlików dachowych. Przegląd rozwiązań

Świetliki dachowe sprawdzają się zarówno w różnego typu zakładach produkcyjnych, zakładach przemysłowych, halach i pomieszczeniach magazynowych, jak i w większych obiektach, takich jak hale sportowo-rekreacyjne. Dzięki swojej konstrukcji pozwalają na efektywne przenikanie światła dziennego do wnętrza pomieszczeń, sprawiając, że stają się one doświetlone i bardziej przyjazne dla użytkowników obiektu. Dodatkowo zastosowanie świetlików dachowych pozwala na zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej, koniecznej do doświetlenia stanowisk pracy.

Jakie rodzaje świetlików dachowych wyróżniamy? Temat ten omawiamy w naszym artykule.


Podstawowe rodzaje świetlików dachowych do dachów płaskich


Świetliki dachowe to szeroka grupa rozwiązań, które cechują się różnymi parametrami. Niektóre ze stosowanych obecnie rozwiązań to:

  • Świetliki dachowe, punktowe, montowane na cokole z blachy stalowej, które zapewniają punktowe doprowadzenie światła do pomieszczenia nad którym są montowane. Za pomocą takich świetlików z powodzeniem można doświetlić, punktowo, znajdujące się pod świetlikami stanowiska pracy.

  • Pasma świetlne, czyli specjalna forma świetlików dachowych. Pasma świetlne mają formę długich i przepuszczających światło powierzchni. Montowane są w obiektach wielkopowierzchniowych gdzie doprowadzenie światła do wnętrza budynku, tylko za pomocą okien, jest niemożliwe.

  • Wyłazy dachowe pełniące jednocześnie dwie funkcje tzn. podstawową funkcję wyjścia na dach, a także funkcję świetlika dachowego.

  • Klapy dymowe, które również mogą pełnić funkcję świetlików. Pomimo spełniania najważniejszej funkcji jaką jest odprowadzenie dymu podczas pożaru, klapy dymowe, wypełnione przepuszczającymi światło tworzywami (poliwęglan komorowy/lity, akryl) spełniają jednocześnie funkcję świetlików dachowych.


Mówiąc ogólnie, świetliki przeznaczone do dachów płaskich składają się ze specjalnej, wytrzymałej ramy, w której montowane są przeszklenia lub powierzchnie wykonane z przeźroczystego tworzywa sztucznego. Taka budowa zapewnia wysoką trwałość, a przy tym gwarantuje dostęp do większej ilości promieni słonecznych. W wielu sytuacjach świetliki pełnią także rolę klap dymowych, zaliczanych do instalacji oddymiającej.

Co ważne, świetliki można dopasować do potrzeb danego budynku, dobierając ich rozmiar, średnicę, czy działanie do aktualnych potrzeb.


Profesjonalne wyposażenie - nasza oferta


Jeśli szukasz wysokiej jakości propozycji, które zapewniają doskonały dostęp do promieni słonecznych, sprawdź naszą ofertę. Dwa główne rodzaje świetlików, które oferujemy to świetliki dachowe stałe, nieotwieralne i świetliki dachowe z funkcją przewietrzania.


Świetlik dachowy nieotwieralny to propozycja, która zapewnia równomierne oświetlenie pomieszczeń. Oferowany przez nas świetlik składa się z blachy stalowej ocynkowanej oraz przeszklenia wykonanego z tworzywa sztucznego, umieszczonego w specjalnej, wytrzymałej ramie aluminiowej. Dodatkowe parametry, a także elementy estetyczne mogą podlegać zmianom według potrzeb klienta.


Świetliki dachowe z funkcją przewietrzania, zapewniają komfort i równomierne rozjaśnienie pomieszczeń. Umożliwiają punktowe doświetlenie stanowisk pracy, które znajdują się bezpośrednio pod nimi. Służą także do naturalnej wentylacji pomieszczeń, a także dają możliwość zminimalizowania kosztów związanych z energią elektryczną. Składają się z ramki spinającej, segmentu uchylnego, a także z napędu, który służy do otwierania świetlików w celu przewietrzenia pomieszczeń.