Czy klapa dymowa może pełnić funkcję wyłazu dachowego?

Stworzenie możliwości bezpiecznego wydostania się z budynku podczas pożaru stanowi jedno z najważniejszych zadań instalacji przeciwpożarowych, a także instalacji oddymiających. Elementem stosowanym w niemal każdym obiekcie budowlanym, w którym przebywa większa liczba osób są profesjonalne klapy dymowe. W czasie pożaru pełnią one bardzo ważną funkcję, a w międzyczasie mogą też być dedykowane do dodatkowych zadań, takich jak m.in. doświetlanie pomieszczeń. Jednak czy klapy dymowe mogą pełnić rolę wyłazu dachowego? Temat ten omawiamy w naszym wpisie.


Czy klapa dymowa może być wyłazem dachowym?


Klapy dymowe składają się z wysokiej jakości materiałów czyniących z nich konstrukcję wielozadaniową. Na szczególną uwagę zasługuje system napędowo-sterujący, który odpowiada za uruchomienie segmentów uchylnych klap. To dzięki niemu, a także dzięki wmontowanym czujnikom, możliwe jest wczesne wykrycie zagrożenia i otwarcie klap w razie wystąpienia pożaru.


Jednak klapy dymowe mogą pełnić wiele różnych funkcji. Jak już wspomnieliśmy, jedną z nich jest doświetlanie pomieszczeń, czyli wykonywanie zadania, które standardowo jest przypisane do świetlików dachowych. Takie zastosowanie sprawia, że komfort jest znaczenie większy, a rachunki za energię elektryczną są obniżone.


Okazuje się jednak, że po zastosowaniu dodatkowych rozwiązań sterujących klapa dymowa może stać się czymś jeszcze więcej. Praktyka pokazuje, że może ona stać się wyłazem dachowym. Jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność i ma wiele zalet. Pozwala to m.in. zaoszczędzić przestrzeń, zmniejszyć koszty inwestycyjne i zapewnić wielozadaniowość klapy dymowej.


Profesjonalne klapy dymowe - nasza oferta


Jeśli szukasz wysokiej jakości klap, które zwiększą bezpieczeństwo w hali magazynowej lub hali przemysłowej sprawdź naszą ofertę. Dwa podstawowe rodzaje produktów to:

  • klapy dymowe jednoskrzydłowe,

  • klapy dymowe dwuskrzydłowe,

które umożliwiają usuwanie dymu i gazów pożarowych ułatwiają przeprowadzenie akcji ratowniczej oraz zmniejszenie ewentualnych strat wynikających z zadymienia obiektu.